Sabine Nallinger, riaditeľka nadácie KlimaWirtschaft, v rozhovore vysvetľuje, prečo je STRABAG ako stavebná spoločnosť ideálnym partnerom pre spoluprácu v oblasti udržateľnosti v stavebníctve, čo je potrebné na aktívnu podporu ochrany klímy a aké rámcové podmienky očakáva nadácia od politikov pre dosahovanie európskych a nemeckých klimatických cieľov.
Dôležitým prístupom k ochrane klímy a ekosystémov je prechod zo súčasného lineárneho hospodárskeho modelu na obehové hospodárstvo.
Dôležitým prístupom k ochrane klímy a ekosystémov je prechod zo súčasného lineárneho hospodárskeho modelu na obehové hospodárstvo.
STRABAG a nadácia KlimaWirtschaft presadzujú klimatické ciele
Nadácia KlimaWirtschaft sa v spolupráci s podnikmi a politikmi usiluje o dosiahnutie európskych a nemeckých klimatických cieľov.
Čo je Nadácia KlimaWirtschaft?
Sabine Nallinger: Nadácia KlimaWirtschaft bola založená v roku 2007 ako iniciatíva predsedov predstavenstva, konateľov a rodinných podnikateľov pod názvom Stiftung 2°. V roku 2021 dostala svoj súčasný názov - Stiftung KlimaWirtschaft. Pracujeme na neziskovom a nestraníckom základe vo všetkých sektoroch a odvetviach. Cieľom nadácie je podporovať ochranu klímy a udržateľné využívanie prírodných zdrojov. Na tento účel nadácia aktivizuje u nemeckých podnikov ochotu prevziať zodpovednosť a využiť inovačnú silu a odborné kompetencie v oblasti riešenia problémov. Oslovujeme politikov a ukazujeme im konkrétne možnosti transformácie na klimatickú neutralitu. Svojím spôsobom tak nadácia stavia mosty.
Ako hodnotíte stavebné odvetvie z hľadiska udržateľného hospodárstva?
Sabine Nallinger: Stavebníctvo má veľmi vysokú spotrebu zdrojov: v Európe sa len na výstavbu budov spotrebuje 65 % cementu, 33 % ocele, 25 % hliníka a 20 % plastov. Okrem toho v Nemecku sa 55 % celkového množstva odpadu vyprodukuje v stavebnom priemysle - jedná sa o 229 miliónov ton stavebného a demolačného odpadu, ktorý sa v súčasnosti len ťažko recykluje alebo opätovne využíva vo vysokej kvalite. Dôležitým prístupom k ochrane klímy a ekosystémov je prechod zo súčasného lineárneho hospodárskeho modelu na obehové hospodárstvo. Odvetvie je však od tohto cieľa ešte ďaleko - čiastočne aj preto, že verejný sektor takýto prístup vo verejných súťažiach nezvýhodňuje a príliš jednostranne sa zameriava na cenu, ktorá je hlavným kritériom pre získanie zákazky. Potenciál udržateľnosti je však obrovský.
Stavebníctvo sa v súčasnosti nachádza v napätej situácii: na jednej strane je potrebné stavať byty a infraštruktúru, na druhej strane musíme dosiahnuť klimatické ciele - a to v ekonomicky náročnom období, spôsobenom infláciou a vojnou na Ukrajine. Ako sa dá táto situácia vyriešiť?
Sabine Nallingerová: V súčasnosti máme v Nemecku len v sektore budov približne 1 400 rôznych dotačných schém. Uniká tu veľa peňazí bez skutočnej pridanej hodnoty pre ochranu klímy. Potrebujeme reštrukturalizovaný štátny dotačný program s niekoľkými účinnými dotačnými schémami, ktorý bude adresne reagovať na situáciu, popísanú vo Vašej otázke. Faktom je, že musíme realizovať množstvo nových bytov a infraštruktúrnych projektov, aby bolo Nemecko pripravené na budúcnosť. Trhové podmienky sa však dramaticky zhoršili. Stavebné náklady vzrástli až o 20 % a výrazne sa zvýšili náklady na financovanie, čo viedlo k tomu, že mnohé dôležité investičné zámery boli odložené. Okrem toho pri tom množstve stavebných a infraštruktúrnych projektov čelíme aj nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily a materiálov. Je potrebné stanoviť jasnú prioritu pre rozširovanie železničnej dopravy. Opravy a údržba cestnej infraštruktúry sa musia vykonávať s dôrazom na recykláciu, na základe maximálneho zvýšenia zákonných recyklačných kvót. Dramatické zhoršenie investičného prostredia a chýbajúce investičné plány vlády vedú k tomu, že hoci čelíme bezprecedentnému tlaku na transformáciu sektora, neinvestuje sa do neho v dostatočnej miere. Musíme prekonať tento vyčkávací postoj.
V čom vidíte najväčšie páky pre transformáciu stavebníctva?
Sabine Nallinger: Budovy, a najmä fond budov v Nemecku, sú zodpovedné za 35 % spotreby energie a 30 % emisií CO2 (UBA). Ak teraz v sektore budov neurýchlime transformáciu na klimatickú neutralitu, Nemecko nesplní svoje klimatické ciele. Politici v prípade dostupných štátnych dotácií dlho uprednostňovali výstavbu nových budov. Teraz sa hovorí o tom, že pozornosť sa sústredí na existujúce budovy a predovšetkým na budovy s najhoršou energetickou efektívnosťou.
Európsky parlament hlasoval za "minimum performance standards", t. j. chce stanoviť, že obytné budovy musia do roku 2030 dosiahnuť minimálne energetickú triedu E a do roku 2033 energetickú triedu D. Rôzne progresívne hlasy z nemeckého hospodárstva tieto požiadavky podporujú - nemecké ministerstvo výstavby sa však k tomuto ostrému regulačnému meču stavia veľmi kriticky. Štátna banka KfW totiž odhaduje náklady na realizáciu tohto cieľa len v Nemecku na viac ako 240 miliárd eur. Nový sociálny klimatický fond, ktorý je financovaný z príjmov z obchodovania s emisiami pre sektor cestnej dopravy a stavebníctva, má poskytovať finančnú pomoc nízkopríjmovým domácnostiam. Neviem si však vôbec predstaviť, aké účinné dotačné schémy sa použijú na pokrytie týchto obrovských súm sociálne prijateľným spôsobom. Pretože transformácia stroskotáva nielen kvôli peniazom.
Vzhľadom na spor v semaforovej koalícii ohľadom rozpočtu je veľmi neisté, aké prostriedky budú poskytnuté na obnovu existujúcich budov, a predstavuje to - popri už spomínanom drasticky zhoršenom investičnom prostredí - ďalší faktor neistoty na trhu. Takto tú dilemu, ako ponúknuť bývanie šetrné ku klíme za sociálne prijateľné ceny, nebudeme schopní vyriešiť. V nadácii pripravujeme v rámci tvorby "roadmap" pre stavebný sektor na rok 2023 konkrétne návrhy, ako by sme to mohli robiť lepšie.
Čo môžu nadácia KlimaWirtschaft a STRABAG spoločne dosiahnuť?
Sabine Nallinger: Nadáciu KlimaWirtschaft a STRABAG spája cieľ presadzovať v podnikoch prístup zameraný na ochranu klímy a podporovať ambicióznu cestu k celkovej uhlíkovej neutralite v hospodárstve mnohými dobrými nápadmi a realizačnými návrhmi. Politici dlho definovali najmä ciele, teraz však ide o ich uskutočnenie a tu stále vidíme veľa regulačných prekážok a nesprávne nastavených stimulov. Mám na mysli najmä nevyužitý potenciál verejných súťaží či množstvo protichodných finančných nástrojov. Podnik ako STRABAG, ktorý tak odhodlane presadzuje zmeny vo svojich obchodných činnostiach a stanovil si také jasné strategické ciele, sa výborne hodí do našej skupiny podporovateľov. Našou silnou stránkou, ako iniciatívy čelných predstaviteľov firiem, je vstupovať spolu s angažovanými podnikateľmi naprieč sektormi do dialógu s politikmi a presadzovať regulačný rámec, ktorý podporí podniky pri ich transformácii a umožní ochranu klímy ako podnikateľský model.
Na záver doplňte prosím túto vetu: O päť rokov budeme môcť povedať, že sme spolu...?
Sabine Nallingerová: . ..priniesli čerstvý vietor do politickej diskusie o infraštruktúrnych projektoch šetrnejších ku klíme a o obehovom hospodárstve, a úspešne adresovali naše nápady na úrovni EÚ i na národnej úrovni.
Ďakujeme za rozhovor!