Rozhýbeme aj kamene. A vyrábame si z nich elektrinu.
V kameňolome Saalfelden vyrábame elektrickú energiu využívaním vlastnej tiaže vyťaženého kameniva na pásových dopravníkoch. Vďaka tomu dokážeme už teraz sami pokryť približne 20 % spotreby elektrickej energie v lome a rozširovať náš vlastný podiel na zásobovaní energiou. Veľmi elegantné a jednoduché: necháme kamene pracovať za nás.
Ako môže fungovať ťažba vo výške 1 500 m nad morom? Samozrejme, so zníženými emisiami CO2.
V roku 2006 prevzal STRABAG spoločnosť Diabaswerk Saalfelden GmbH, čiže aj lom Saalfelden v Rakúsku. Miesto ťažby vo výške 1 500 m.n.m postavilo kolegov pred otázku, akým spôsobom by sa dal vyťažený materiál prepravovať efektívne a zároveň šetrne ku klíme.
Riešenie:
V podzemnom tuneli prostredníctvom pásového dopravníka. Vďaka tomu si v lome vystačíme bez nákladných áut. Už len samotné toto riešenie znížilo produkciu CO2. A aby bola udržateľnosť prepravy zachovaná aj ďalej, má lom priame napojenie na železničnú trať.
Najväčšou vychytávkou je však prevádzka pásového dopravníka, ktorá je do značnej miery autonómna. Pásový dopravník prekonáva v 3,2 km dlhom tuneli výškový rozdiel 700 metrov, teda dosť strmý úsek. „V dôsledku hmotnosti vyťaženého kameniva na dopravnom páse vzniká veľká sila smerom nadol – táto sila poháňa generátor, ktorý brzdí dopravný pás a tým vyrába elektrinu,“ vysvetľuje technický vedúci prevádzkovej jednotky Thomas Rödhammer, zodpovedný za lom Saalfelden a ďalšie 3 prevádzky. Takže elektrickú energiu, ktorú v lome potrebujeme, nám poskytuje samotný kopec.
Pásový dopravník dokáže prepraviť maximálne 500 t kameniva za hodinu. Vyrobí tak až 550 kW elektrickej energie, ktorú využívame priamo v lome na prevádzku spracovateľskej linky. A ak nám elektrina zvýši, dodávame ju do verejnej elektrickej siete.
Vďaka veľkým investíciám za posledné roky patrí dnes kameňolom Saalfelden k najmodernejším prevádzkam v Rakúsku. A to nielen v oblasti energetickej efektívnosti.